Nahrávám...

Taiji

Taiji je dnes po celém světě vyhledávané pro svůj pozitivní vliv na zdraví, kondici, pohyblivost, snížení stresu a posílení vnitřní energie. Stejně tak může být cestou seberozvoje či formou meditace. Pravidelné cvičení přináší tělesnou i duševní harmonii a vede ke spokojenějšímu životu. Věděli jste ale, že původně vzniklo jako bojové umění?

Socha mistra Chen Wang Tinga v muzeu taiji v Chenjiagou

Jeho kořeny sahají zhruba 400 let zpět do Číny, do vesnice Chenjiagou (Čchen-ťíá-kou), nedaleko kláštera Shaolin. Jeho zakladatel, mistr Chen Wang Ting (Čchen Wan Ting), zkombinoval principy taoistické filosofie, tradiční čínské medicíny a různých bojových stylů a vytvořil tak velmi efektivní bojové umění.

Protože bojové dovednosti měly strategický význam, bylo taiji po několik generací pečlivě střeženo a předáváno pouze v rámci rodinného klanu. S nástupem palných zbraní však strategický význam bojových umění upadal, potřeba utajení pominula a taiji se začalo vyučovat i mimo rodinu Chen.

Do popředí začaly více vystupovat jeho další aspekty a čím dál více lidí se mu začínalo věnovat i pro jeho další přínosy. Získávalo si množství příznivců a postupně se rozšířilo do celého světa a prostřednictvím mistra Zhu Tiancai (Džu Tchien cai) a Radka Koláře až k nám.

Pro koho je taiji vhodné

Fyzickou náročnost cvičení je možné přizpůsobit, a tak je cvičení vhodné pro všechny věkové kategorie, pro fyzicky aktivní jedince i pro nesportovce. Tréninky v Kosmonosích jsou vhodné primárně pro dospělé.

Videa

Mistr Zhu Tiancai cvičí sestavu 13 forem taiji
Videoklip o Mistrovi Zhu Tiancai
Medailonek k přijetí taiji mezi světové kulturní dědictví UNESCO